> Kas ir pirts?

> Pirts tradīcijas pasaulē

> Ja esi izlēmis nopērties...

> Pirts procedūru iedarbība

> Pirts lietas

> Pirmā palīdzība

> Vairāk par alu

> Pirts kurināšana

> Ja esi nolēmis celt...

> Veselīgam dzīvesveidam

>> Tējas

>> Sulas

>> Ogas

>> Medus dzērieni

>> Šašliks

>> Vielas pārtikas produktos

> Ūdens procedūras

> Fitoterapija un aromterapija

> Skaistumam un veselībai

> ---separator---

> Ifrasarkano staru siltuma sauna

> Sieviete un pirts

> Pirts un sports

> Latvijas Pirts Savienība

Pirts lietas
Iebūvējamās pirtis
Pirts kubls
Interesantākie pirts piedāvājumi
Pirts projekti
Pirts būvniecība (guļbūve, koka karkass, frēzbaļķu pirts)

Anekdotes par pirts tēmu.
Karikatūras

Par konkursa atklāŠanu laicīgi paziŅosim!

Pirtslietas viesojas

Forums

Sludinājumi

Pieteikties uz e-jaunumiem

10.
augusts
2020
A VITAMĪNS

Veselīgam dzīvesveidam. Vielas pārtikas produktos A vitamīns
A vitamīns(Retinols) 1916. gadā tika atklāts “A-faktors”, ko nosauca par A vitamīnu. 1930. gadā tika atklāti vitamīna piršakums – karotinoīdi, kuri šobrīt ir atklāti kopskaitā vairāk par 80.

A vitamīns iespaido cilvēka augšanas procesus, uzlabo ādas stāvokli, sekmē organisma pretestību infekcijām un  nodrošina epitēlijšūnu attīstību. Tas  ietilpst redzes pigmenta sastāvā, kas regulē acu adaptāciju tumsā. A vitamīna trūkums izsauc redzes pasliktināšanos krēslas laikā (vistas aklums).

A Hipovitaminoze: āda kļūst sausa  uz rokām un kāju ikriem, nagi ir sausi, trausli un lēni augoši, uz ādas parādās dažādi izsitumi, pastiprināti izkrīt mati, apetītes zudums, biežas infekcijas, neauglība. Bieži ir novērojams kojuktevīts, raksturīgs acu radzenes sausums – kseroftalmija. Novērojama arī notievēšana, bērniem aizkavējas augšana.

A hipervitamonoze: miegainība, nogurums, galvas sāpes, sejas hiperēmija, slikta dūša, vemšana, gaitas traucējumi, sāpes kājās. Var novērot žultsakmeņu slimības un hroniskā pankreatīta paasināšanos.

A vitamīns  sastopams dzīvnieku valsts produktos: zivju eļļā, pienā, sviestā, saldajā  krējumā, biezpienā, siersā, olas dzeltenumā, aknu taukos, sids taukos, smadzeņu taukos.

Veselīgam dzīvesveidam. Vielas pārtikas produktos A vitamīns
A vitamīnu izmanto kuņģa čūlas ārstēšanā. Tas  aizkavē arī vēža šūnu veidošanos organismā. Mazina risku saslimt ar sirds-asinsvadu slimībām, patriprina dzimumorgānu darbību. Svarīgs ir zobu un kaulu veidošanās procesos, kurā A vitamīnam ir īpaši liela nozīme - stiprina matus un nagus. A vitamīns veicina proteīna uzsūkšanos orgaismā, kas palēlina novecošanas procesus.

Nav ieteicams vitamīnu pārdozēt, jo  tas slikti izvadās no organisma. Pārdozēšana var novest pie saindēšanās – hipervitaminozes.

Cilvēka organismā (zarnu sieniņās un aknās) A vitamīns veidojas no dažiem pigmentiem - karotīniem, kas plaši izplatīti  augu valsts produktos. Lielākā aktivitāte piemīt b-karotīnam (A provitamīns). Uzskata, ka 1 mg b-karotīna efektivitātes ziņā līdzinās 0.17 mg A vitamīnam. Karotīnu satur: pīlādži, aprikozes, mežrozītes, upenes, smilšērkšķi, dzeltenie ķirbji, arbūzi, sarkanie un zaļie - saldie pipari, spināti, kāposti, pētersīļi, dilles, kress-salāti, burkāni, skābenes, zaļie sīpolu lociņi, nātres, pienenes, pļavas āboliņš.

Veselīgam dzīvesveidam. Vielas pārtikas produltos A vitamīns
Ir novērots, ka vitamīna daudzums mainās atkarībā no produktu krāsas:  jo intensīvāka ši krāsa, jo vairāk vitamīns ir produktā. Vitamīna daudzums taukos ir atkarīgs no barības, ko lieto dzīvnieki.

Nepieciešamā diennakts A vitamīna deva palielinās augšanas attīstības periodā, grūtniecības laikā, kā arī diabēta un aknu saslimšanu gadījumos.

A vitamīnas neilgu laiku iztur augstu temperatūru. Jūtīgs pret ultravioletajiem stariem. Vitamīnu labāk glabāt tumšā vietā. Pārtikas vielās vitamīns ir noturīgāks pat pie karsēšanas. Vitamīns labāk uzsūcas tauku klātbūtē. Organismā vitamīns uzkrājas aknās.

Diennakts nepieciešamā A vitamīna deva: pieaugušiem cilvēkiem – 1 mg; grūtniecēm un barojošām māmiņām – 1.25-1.5 mg; bērniem 1. dzīves gadā – 0.4 mg.
PIRTS KATALOGS, Pirtis, viesu mājas, atpūtas mājas, kempingi, pirtnieki

Pirts/atpūtas vietas PIEVIENOŠANA katalogam

Seko Pirtslietas.lv TWITTER.com

PIRTS BŪVNIECĪBA (GUļBŪVE, KOKA KARKASS, FRĒZBAļķU PIRTS)

Pirts kubli par
ražotāja cenām!

Pirts - saunas iebūvēšana mājā/dzīvoklī

www.zemnieks.info
(veselīgi lauku produkti no zemniekiem)

KAS/KUR/KAD arhīvs

 Jūsu reklāma poŗtālā tikai no 1Ls dienā >Vai Jums būtu interese iestāties ''Pirts mīļotāju'' klubiņā?
 Ja tāds būtu, tad noteikti pievienotos.
 Nē, mani tas neinteresē.
 Vajadzīga papildus informācija.
Par mums Statistika