> Kas ir pirts?

> Pirts tradīcijas pasaulē

> Ja esi izlēmis nopērties...

> Pirts procedūru iedarbība

> Pirts lietas

> Pirmā palīdzība

> Vairāk par alu

> Pirts kurināšana

>> Kurināmais

>> Padomi

> Ja esi nolēmis celt...

> Veselīgam dzīvesveidam

> Ūdens procedūras

> Fitoterapija un aromterapija

> Skaistumam un veselībai

> ---separator---

> Ifrasarkano staru siltuma sauna

> Sieviete un pirts

> Pirts un sports

> Latvijas Pirts Savienība

Pirts lietas
Iebūvējamās pirtis
Pirts kubls
Interesantākie pirts piedāvājumi
Pirts projekti
Pirts būvniecība (guļbūve, koka karkass, frēzbaļķu pirts)

Anekdotes par pirts tēmu.
Karikatūras

Par konkursa atklāŠanu laicīgi paziŅosim!

Pirtslietas viesojas

Forums

Sludinājumi

Pieteikties uz e-jaunumiem

04.
augusts
2020
MALKA

Pirts kurināšana ar bērza, ozola, liepas, apses, priedes malku, malka pirtīm
Senos laikos lielu vērību pievērsa tam, ar kādu malku pirti kurināt. Īpašu vērību pievērsa malkas atlasei, ja pirti kurināja jaunlaulātajiem. Sagatavotā malka ieguva maģiska spēka nokrāsu, no kā bija atkarīga jauno tālākā dzīve. Izvēlējās tikai bērza, ozola vai kļavas malku. Nekādā gadījumā priedes vai egles malku. Koki, no kuriem ieguva malku, nedrīkstēja būt nocirsti. Derēja negaisa laikā vētras un zibens nogāztie, jo tādā veidā zemes uguns savienojās ar debess uguni. Pirti kurināja līgavaiņa vecāki, draugi un līgavas draugi.

Malku pirtij parasti gatavo ziemā. Pagales garumam jābūt par 50-60 mm īsākam par krāsns garumu. Krāsni iekurina  ar skaliņiem vai bērza tāsi. Pagales ar lieliem zariem sadeg nevienmērīgi, zaru vietas deg ilgāk. Kurināšanas beigās starp oglēm var būt arī vēl nesadeguši malkas gabali – zaru vietas. Šādā situācijā var izņemt no krāsns nesdegušās malkas paliekas, riskējot piedūmot pirti. Var arī, pieliekot krāsnī nedaudz skaliņus, sadedzināt nesdegušo malku. Nav ieteicams gaidīt, kamēr degšanas process patstāvīgi beigsies, jo nevar aizvērt dūmvadu un līdz ar to nepamatoti tiek atdzesēta pirts. Kad virs oglēm nav vērojama viegli zilganas liesmiņas, kurināšanu var uzskatīt par pabeigtu. Pēc 5-10 min var noslēgt dūmvadu. Ja noslēdz dūmvadu par ātru un krāsnī paliek degošas malkas atliekas, veidojas tvana gāze, no kuras var saindēties.

OZOLA MALKA

Ozola malkai jābūt vidēja vecuma, sausai, stingrai, nesatrunējušai. Satrunējusi malka nedod karstumu - tikai dūmo. Jauns koks sadegot nedod vajadzīgo karstumu un pirti piepilda ar kokogļu smaku. Veca koka koksne jau ir nedaudz sadalījusies, satrunējusi, un sadedzinot  būs daudz pelnu un nebūs vajadzīgais karstums, pirts gaiss būs smagnējs. Smagnējais gaiss slikti iedarbosies uz apmeklētāju pašsajūtu. Laba malka piepilda pirti ar svaiguma un  meža aromātu.

BĒRZA MALKA

Izplatītākais malkas veids ir bērza malka. Malkas sagatavošanu uzsāk vasaras vidū. Izžāvē un glabā sausā telpā. Ja bērza malku glabā ilgāk par diviem gadiem, tās aromāts krietni samazinās. Bērza malku viegli aizdedzināt un tā deg ar ilgu, vienmērīgu liesmu un nedzirksteļo. Sausa bērza malka sadegot izdala siltumu par 25% vairāk kā apses malka un 15% vairāk kā priedes malka. Karstums, sadedzinot bērza malku, dezinficē pirti un piepilda ar smaržīgu, vieglu, maigu aromātu. Ja nepareizi kurina krāsni, neregulējot gaisa padevi krāsnī, veidojas darvas nosēdumi. Lielos daudzumos darva dūmvadā rada ugunsgrēka bīstamību.  Labai bērza malkai siltumspēja (atdotā siltumenerģija) ir lielāka nekā skujkoku malkai. Lai malku izmantotu lietderīgi, tai jāsatur mazāk par 30 procentiem mitruma. Ar bērza malku ieteicams kurināt pirti priekš apmeklētājiem, kuriem ir elpošanas ceļu saslimšanas.

LIEPAS MALKA

Liepas malku ir grūti aizdedzināt, tā deg lēni, bet karstums pēc tam ir ilgs un noturīgs. Liepas malku nav ieteicams glabāt ilgāk par diviem gadiem. Liepas malku jau no seniem laikiem izmantoja īpašos gadījumos: ar šo malku kurināja pirtis kareivjiem, kuri bija guvuši ievainijumus cīņās, kā arī, lai dziedētu ādas un elpošanas ceļu vainas.

ALKŠŅA MALKA

Alkšņa malka ar savu sarkanīgo nokrāsu atšķiras no citas malkas. Malka degot dod lielu karstumu un gandrīz nedūmo. Ieteicams izvēlēties malku no kokiem, kuri auguši sausās augsnēs. Pirtij, kura kurināta ar alkšņa malku, piemīt pretsaaukstēšanās īpašības. Alkšņa malka ātri izžūst un pat pēc trīs gadiem saglabājas specifiskais aromāts.

APSES MALKA

Apses malku ir grūti iekurināt. Pirts jāiekurina ar citu malku un pēc tam jāpieliek apses malka. Ta pietiekoši ilgi deg un ilgi turās karstums. Sadegot malkai, iztīrās dūmvads.

PRIEDES  MALKA

Ir diezgan izplatīta. Priedes malka sadegot dod lielāku karstumu par egles malku. Kurinot pirti ar šo malku jāuzmanās, jo degšanas procesā sprēgā dzirksteles.

OGLES

Gaiss kļūst biezāks un mitrāks. Tāpēc, ja grib izkurināt sauso pirti, tas var neizdoties. Neērtības kompensē ļoti lielais karstums, kas ir ļoti noturīgs - līdz trīs stundām. Ja kurina pirti ar oglēm, sākumā iekurina krāsni ar malku; kad liesmas ir pietiekoši lielas, pieliek ogles. Ja tomēr kurina ar oglēm, izvēlas akmeņogles - lielos gabalos. Pirts būs karsta aptuveni pēc 30 mimūtēm.
PIRTS KATALOGS, Pirtis, viesu mājas, atpūtas mājas, kempingi, pirtnieki

Pirts/atpūtas vietas PIEVIENOŠANA katalogam

Seko Pirtslietas.lv TWITTER.com

PIRTS BŪVNIECĪBA (GUļBŪVE, KOKA KARKASS, FRĒZBAļķU PIRTS)

Pirts kubli par
ražotāja cenām!

Pirts - saunas iebūvēšana mājā/dzīvoklī

www.zemnieks.info
(veselīgi lauku produkti no zemniekiem)

KAS/KUR/KAD arhīvs

 Jūsu reklāma poŗtālā tikai no 1Ls dienā >Vai Jums būtu interese iestāties ''Pirts mīļotāju'' klubiņā?
 Ja tāds būtu, tad noteikti pievienotos.
 Nē, mani tas neinteresē.
 Vajadzīga papildus informācija.
Par mums Statistika