Pirts procedūras izsauc pastiprinātu sviedru izdalīšanos. Tas ir normāls fizioloģisks process, organisma reakcija uz augsto temperatūru. Sviedru izgarošana no ādas virskārtas pasargā organismu no pārkaršanas. Sviedri izvada no organisma dažādas šlakas, (sadalīšanās procesu atliekas), attīra organismu. Cilvēka organisms satāv no 70 % šķidruma, un atrašanās pērtuvē noved pie šķidruma mazināšanās, kas izsauc slāpju sajūtu, līdz ar to organisms pieprasa zudušā šķidruma kompensāciju. Pirts apmeklējuma laikā var zaudēt pat līdz diviem litriem organisma šķidruma, kas pēc tam ir arī jāatjauno, tāpēc pirts procedūras jāveic apdomīgi. Jāatcerās - jo biežāk iet pērtuvē, jo atūdeņošanās efekts palielinās. Vēlams, lai dzērieni pēc pirts būtu patīkami, garšīgi un, pats galvenais - veselīgi. Vislabāk šim nolūkam noderēs tējas, tajā skaitā dažādu ārstniecības augu tējas - tās lieliski mazinās slāpju sajūtu. Augu tējas ir īpaši labas, jo ne tikai dzesē slāpes, bet arī pastiprina pirts procedūru ārstniecisko iedarbību - atveseļo organismu, attīra to un tonizē.
ĀRSTNIECISKāS TēJAS
Ieteicams tās lietot, iepriekš konsultējoties ar ārstu. Tēju devas ir atkarīgas no katra individuālā veselības stāvokļa un pašsajūtas. Lietojot tējas, jāseko līdzi pašsajūtai un organisma reakcijai. Tējas dzer 20-30 min pirms ēšanas; pagatavotu tēju var glabāt vēsā vietā 2-3 diennaktis. Pagatavojot tējas mājas apstākļos, izmanto vairākus augus vienlaicīgi, ievērojot devu attiecības. Jāatcerās, ka tēju nepareiza lietošana var nodarīt ļaunumu organismam. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot nepazīstamu augu tējas. Ārstniecisko augu tēju lietošnai jābūt pārdomātai, uzmanīgai un pakāpeniskai.
PADOMI KĀ PAREIZI ATJAUNOT ŠĶIDRUMA BALANSU ORGANISMĀ.
- Nav ieteicams pirtī dzert aukstu ūdeni vai citus aukstus dzērienus, jo pēc pavisam neilga laika sprīža no jauna radīsies slāpju sajūta.
- Lietojot aukstos dzērienus, veidosies nevēlams temperatūras kontrasts organismā.
- Lai dzeramās tējas pirtī būtu siltas, ieteicams tās ņet līdz uz pirti jau iepriekš pagatavotas un ielietas termosā. Ideāli, ja ir iespēja tēju pagatavot tieši pirtī, uzreiz pēc iznākšanas no pērtuves.
- Labākie dzērieni slāpju mazināšanai ir svaigi sagatavotas - zaļā tēja, ārstniecisko augu tējas, sulas, morsi, minerālūdens vai kvass.
- Pirts apmeklējuma laikā (1.5-2 stundas) ieteicams lēnā garā izdzert dažas glāzes dzērienu, katrai glāzei atvēlot vismaz 10 min.
- Pēc pirts, lai apmierinātu slāpes, lēni izdzer 150-200 g šķidruma. Pēc 2-3 stundām var izdzert vēl glāzi.
- Saaukstēšanās gadījumā ieteicams lietot sviedrējošas tējas (liepu ziedu, aveņu u.c.), kas izsauks pastiprinātu svīšanu.
- Ja pirts apmeklējumu vēlas veikt kā atveseļošanās procedūru, nedrīkst lietot alkaholiskos dzērienus. Tas attiecas uz visa veida alkoholiskajiem dzērieniem!
- Ja pēc pirts ir vēlēšanās tomēr kaut ko iedzert, vislabāk aprobežoties ar kausu alus (stiprums līdz 5% ). No tā slodze sirdij - minimāla, bet vēlme būs apmierināta.
- Pirts laikā nav ieteicams pārāk daudz dzert, jo palielinās slodze uz sirdi un nierēm. Par to īpaši svarīgi atcerēties vecākiem cilvēkiem. Šī paša iemesla dēļ nav ieteicams lietot arī stipras tējas un kafiju.
|