Izdrukāts no: http://www.pirtslietas.lv/web/index.php?id=400170&printDocument=true
Datums: 04.04.2020 23:41
Pirts lietas. Skuju koku slotiņas.

Eksotiskas ir Sibīrijas dižegles slotiņas. Kā zināms, pie mums sastopamas speciālajos stādījumos – parkos, brīvā dabā neaug. Tikpat eksotiskas ir ciedru slotiņas. Mazāk eksotiska ir egles slotiņa, kas aug mūsu mežos, tomēr nav īpaši populāras.

Lai gūtu dziedniecisko efektu, pilnīgi pietiekoši ir papildināt bērzu vai ozolu slotiņas ar dažiem zariņiem. Pēršanos ar šādām slotiņām uzsāk tikai tad, kad ķermenis ir ļoti labi sakarsēts. Tad āda kļūst mazāk jūtīga, un pēršanās sagādās baudu. Ja nevēlies izbaudīt diezgan eksotisko masāžu, dažus zariņus ieteicams novietot pērtuvē uz lāvas.  Arī lāvu ieteicams noklāt ar zariņiem un karsējoties uz tiem gulēt. Pērtuves gaiss piesātināsies ar jauku skuju aromātu. Pirms lietošanas slotiņas mērcē verdošā udenī 10-25. minūtes, kamēr skujas kļūst mīkstākas.  Izdala ļoti vērtīgas balzāmiskas vielas. Der atcerēties vannu (bagātinātas ar skuju ekstraktu) labvēlīgo iedarbību, bet pirtī, kad ķermenis ir krietni sasildīts, šī iedarbība ir vairākkārt spēcīgāka.

Slotiņu priekšrocība ir tā, ka tās iespējams sagatavot jebkurā laikā tieši pirms pirts apmeklējuma. Nav iespējams sagatavot ilgākam laikam, jo izžūstot nobirs skujas. Nav ieteicams lietot cilvēkiem ar ļoti jūtīgu ādu. Dižegles slotiņas izmanto reimatisma ārstēšanā. Dižegles slotiņas stimulē sviedru izdalīšanos. Nomierina nervu sistēmu, atjauno darbaspējas.  Pirti ieteicams apmeklēt otrā dienas pusē, vai īsi pirms nakts miega. Skujas satur dabiskas vielas - sveķus ar ļoti spēcīgu aromātu. Senās medicīnas tēvs Avicenna ir uzskatījis, ka, lietojot iekšķīgi, tās lieliski palīdz ādas čūlu, izsitumu un ieilguša klepus ārstēšanā, kā arī ir ļoti spēcīgs līdzeklis galvassāpju remdēšanai. Brūces ,apstrādātas ar sveķiem, sadzīst 2.-3 dienās, bez sāpēm (kā, piemēra,m apdegumi un apsaldējumi).

Tautas ticējumi.

  • Kad egļu skujas kaisa istabā, tad neaug blusas. 
  • Pie kurām mājām egles aug, tais mājās naids mājo.
  • Ja vasaru eglēm skujas (zari) nokaras uz leju, tad gaidāms lietus.
  • Ja eglēm daudz ziedu, sagaidāma laba rudzu raža.
  • Ja egles pilnas čiekuriem, tad to gadu būs laba kartupeļu raža.
  • Ja ziemā zem eglēm piebirušas skujiņas, tad gaidāma laba vasara.
  • Ja ziemu egles piesnigušas ar sniegu, tad sagaidāms putenis un pēc tam atkusnis.
  • Ja eglē iegriež krustu, tad māte mirst.
  • Nu, radiņi, pāriedami eglei, zarus aplauziet; Ja eglei zari augs, tad radiņi kopā ies.