Izdrukāts no: http://www.pirtslietas.lv/web/index.php?id=400155&printDocument=true
Datums: 21.10.2020 10:17

Vieglu garu. Aromatizēts tvaiks.

Praktiski visās lauku pirtīs ir svaigs gaiss bez nepatīkamām smakām. Tas arī ir saprotams, jo koks “elpo”. Gaisu atsvaidzina un attīra arī koka malkas dūmi, kas satur fenolu, etiķskābi un formaldehīdus. Lai pirts tvaiks iegūtu dziednieciskas īpašības, karstajam ūdenim, ko uzlej uz sakarsētajiem akmeņiem, pievieno dažādus augu uzlējumus un novārījumus. Šādā veidā arī tiek attīrīta pirts no nevēlamām smakām.

Medicīnā, lai iegūtu maksimāli ātru preparātu iedarbību, izmanto aerosolus. Zāles tiek izsmidzinātas gaisā, ieelpojot nonāk plaušās un no plaušām asinīs. Pirtī, uzlejot ārstniecisko augu uzlējumus, novārījumus vai eļļu šķīdumus uz sakarsētajiem krāsns akmeņiem, veidojas dziednieciskais tvaiks. Tautas medicīnā šis ārstēšanas veids – inhalācija ir sen pazīstams. Elpojot ar gaisīgām augu daļiņām piesātinātu gaisu un tvaiku, ārstnieciskās vielas ātri nonāk organismā. Senos laikos, elpojot kartupeļu mizu, auzu sēnalu, un salvijas aromātus, ārstējās no saaukstēšanās un reimatisma. Slapjā tvaika pirts priekšrocība ir iespēja izmantot ārstniecisko augu uzlējumus pirts procedūru laikā. Sausā sauna (100-120 grādu temperatūra, 5-15 % mitrums) neļauj izmantot ārstniecisko augu dziedniecisko efektu. Tikai slapjajā pirtī var uzliet dziednieciskos uzlējumus uz sakarsētajiem krāsns akmeņiem un baudīt aromātiskā tvaika iedarbību.

Lai gūtu maksimālu labumu no dziednieciskajiem uzlējumiem, iesaka uzliet uz virsējiem krāsns akmeņiem platā strūklā. Tad tvaiks būs piesātināts un maigs.