> Kas ir pirts?

> Pirts tradīcijas pasaulē

>> Senā Roma

>> Japāna

>> Krievija

>> Latvija

>> Īrija

>> Turcija

>> Amerika

>> Somija

>> Senā Grieķija

> Ja esi izlēmis nopērties...

> Pirts procedūru iedarbība

> Pirts lietas

> Pirmā palīdzība

> Vairāk par alu

> Pirts kurināšana

> Ja esi nolēmis celt...

> Veselīgam dzīvesveidam

> Ūdens procedūras

> Fitoterapija un aromterapija

> Skaistumam un veselībai

> ---separator---

> Ifrasarkano staru siltuma sauna

> Sieviete un pirts

> Pirts un sports

> Latvijas Pirts Savienība

Pirts lietas
Iebūvējamās pirtis
Pirts kubls
Interesantākie pirts piedāvājumi
Pirts projekti
Pirts būvniecība (guļbūve, koka karkass, frēzbaļķu pirts)

Anekdotes par pirts tēmu.
Karikatūras

Par konkursa atklāŠanu laicīgi paziŅosim!

Pirtslietas viesojas

Forums

Sludinājumi

Pieteikties uz e-jaunumiem

17.
jūnijs
2019
PIRTS CELTNIECĪBAS VĒSTURE

“Sauna” -  somu/sāmu vārds. Pirts kodolu sastādīja akmeņu kaudze, kurus karsēja , un ap tiem varēja pērties zem nepastāvīga jumta seguma.  Līdzīgi savas pērtuves  veidoja Amerikas indiāņi . Iespējams, ka tvaika pirts tipa “saunas” zināja jau akmens laikmetā. Tā laika mājokļu pavardi bija apaļas formas, atvērti un padziļināti zemē. Padziļinājumā vairākās kārtās tika sakrauti   nelieli akmeņi. Somijā pirtis kā koka celtnes tika  datētas ar 5.-8. gs. Tā bija koka baļku celtne ar vienu telpu, kuru  sākumā apsildīja no iekšienes ar uguns un dūmu palīdzību. Tajos laikos šīs celtnes izmantoja gan kā dzīvošanas mājokli, gan kā pirti.

Krāsns, kas izskatījās kā akmeņu kaudze, ir pirts pavarda pirmssākums, kas mūsdienās tiek izmantota, lai gūtu eksotiskas sajūtas. Šāda veida “krāsns” lieliski kalpoja telpas apsildīšanai. Nedaudz grūtāk bija pagatavot ēdienus, tāpēc 11. gs. sāka izmantot plātnes. ko novietoja virs “krāsns”. Tika iegūts pavards ar divām iespējām. Sākot ar šo laiku, sāka veidot atsevišķas celtnes, kuras bija paredzēts izmantot kā pirtis.  18. gs. beigās Somijā  no ķieģeļiem sāka veidot slēgta tipa pirts krāsnis . Šajās krāsnīs bija vairākas ligzdas: apakšā bija ligzda ugunij, vidusdaļā akmens ligzda, kur veidojās tvaiks, un augšpusē bija dūmvads. Dūmvadus, kas bija veidoti speciāli un izvirzījās āpus celtnes, sāka pielietot  19. gs.  Šāds risinājums deva iespēju celt pirtis pilsētās, kur primitīvās pirtis īsti neiederējās. Ap 1910. gadu rūpnieciski sāka ražot standarta veida pirts  akmeņu  krāsnis ar metāla ārpusi. 1930. gados parādījās jauna tipa krāsniņas – nepārtrauktā apkures cikla krāsnis. Šajās krāsnīs malka sadeg atsevišķā kamerā, un uguns un dūmi nesaskaras ar akmeņiem. Pateicoties šādam risinājumam, pirti varēja lietot arī kurināšanas laikā – pirts apmeklējumi kļuva ērtāki un mazāk bīstami. Ieviešot jaunā tipa krāsnis, somiem izdevās atjaunot pirts tradīciju popularitāti, kas bija samazinājusies 20. gs. sākumā.

Dzīvošanas apstākļus  saukt par "pilsētas veida" Somijā  varētu sākt, sākot no 1880. gadiem. Tajā laikā pakāpeniski sāka ieviest ūdensvadus, kanalizācijas ierīces, elektroapgaismojumu. Cēla akmens ēkas un daudzstāvu namus. Vannasistaba bija gadsimta jaunums. Veidojās uzskats, ka apmeklēt pirtis ir vecmodīgi, nemoderni. Tomēr tajā laikā pastāvēja arī publiskās pirtis, kuras pārsvarā apmeklēja daudzstāvu namu iemītnieki. Publiskajās pirtīs bija atsevišķas vīriešu un sieviešu daļas, kā arī privātie nodalījumi, kurus apmeklēja ģimenes pēc iepriekšēja pieraksta. Lielākajās publiskajās pirtīs bija arī masieri un reizēm pat asinsnolaidēji. Publisko piršu periods beidzās ap 1950. gadu. Helsinkos 21. gs. beigās bija tikai divas publiskās pirtis. Otrā pasaules kara laikā tur bija gandrīz 150 publiskās pirtis.

Ieviešot elektriskās apkures krāsniņas, sākās trešais pirts krāsns attīstības periods. Šādas krāsns prototips bija izstrādāts jau 20. gs. 30. gados. Elektriskās krāsniņas bija daudz drošākas un ērtāk lietojamas. Tā kā šādas krāsnis neparedzēja dūmvadus, pirtis varēja izveidot jebkurā vietā. Vairāk nebija nepieciešamas atsevišķas pirts celtnes. Pirtis sāka ierīkot dzīvokļos un citās telpās. 1950. gados daudzstāvu māju bēniņos izveidoja t.s. mājas kopējās pirtis. Šādas pirtis sāka izveidot viesnīcās, u.c.
PIRTS KATALOGS, Pirtis, viesu mājas, atpūtas mājas, kempingi, pirtnieki

Pirts/atpūtas vietas PIEVIENOŠANA katalogam

Seko Pirtslietas.lv TWITTER.com

PIRTS BŪVNIECĪBA (GUļBŪVE, KOKA KARKASS, FRĒZBAļķU PIRTS)

Pirts kubli par
ražotāja cenām!

Pirts - saunas iebūvēšana mājā/dzīvoklī

www.zemnieks.info
(veselīgi lauku produkti no zemniekiem)

KAS/KUR/KAD arhīvs

 Jūsu reklāma poŗtālā tikai no 1Ls dienā >Vai Jums būtu interese iestāties ''Pirts mīļotāju'' klubiņā?
 Ja tāds būtu, tad noteikti pievienotos.
 Nē, mani tas neinteresē.
 Vajadzīga papildus informācija.
Par mums Statistika