> Kas ir pirts?

> Pirts tradīcijas pasaulē

>> Senā Roma

>> Japāna

>> Krievija

>> Latvija

>> Īrija

>> Turcija

>> Amerika

>> Somija

>> Senā Grieķija

> Ja esi izlēmis nopērties...

> Pirts procedūru iedarbība

> Pirts lietas

> Pirmā palīdzība

> Vairāk par alu

> Pirts kurināšana

> Ja esi nolēmis celt...

> Veselīgam dzīvesveidam

> Ūdens procedūras

> Fitoterapija un aromterapija

> Skaistumam un veselībai

> ---separator---

> Ifrasarkano staru siltuma sauna

> Sieviete un pirts

> Pirts un sports

> Latvijas Pirts Savienība

Pirts lietas
Iebūvējamās pirtis
Pirts kubls
Interesantākie pirts piedāvājumi
Pirts projekti
Pirts būvniecība (guļbūve, koka karkass, frēzbaļķu pirts)

Anekdotes par pirts tēmu.
Karikatūras

Par konkursa atklāŠanu laicīgi paziŅosim!

Pirtslietas viesojas

Forums

Sludinājumi

Pieteikties uz e-jaunumiem

05.
jūnijs
2020
TURKU PIRTS

turku pirts vēsture
Turku pirtis ir specifiskas. Apmeklētāji tajās karsējas uz karstām marmora pamatnēm – soliem, kuri pārklāti ar dvieli. Pēc tam tiek veikta intensīva ķermeņa masāža, pēc kuras mazgājas ar ziepju putām un aplaistās ar vēsu ūdeni.

Gadsimtiem ilgi turku pirts ir kā maģisks, reliģiozs un higiēnisks rituāls. Šīs senās tradīcijas ir saglabājušās līdz mūsdienām. Austrumu pirtīm ir daudz kā kopīga ar romiešu termām, jo arābi tradīciju veikt peldes vannās pārņēma no romiešiem. Arābi pirti dēvē par hammam (no arābu vārda - “siltuma izplatītājs”). Pirms romiešu pirts tradīciju pārņemšanas arābi mazgājās tikai tekošā ūdenī, jo mazgāšanos vannās uzkatīja par mazgāšanos savos netīrumos.

Masveidā pirtis sāka izplatīties tajā laikā, kad pravietis Muhameds sludināja, ka pirts karstums palielina auglību un attiecīgi - islama piekritēju loku.  Dabiski, ka pirts kļuva par neatņemamu reliģijas sastāvdaļu. Par pirts pamatfilozofiju kļuva garīgā attīrīšanās. Korāns vēsta, ka neviena lūgšana Dievam nav pietiekama, ja ķermenis nav attīrīts. Tapēc pirtis  pārsvarā ir celtas mošeju tuvumā. Atšķirībā no romiešu pirtīm, austrumu pirtīs nav fiziskas un garīgas izklaides iespējas. Vienīgais, kas ir saglabājies – masāža. Ņemot vērā, ka Islams ir visizplatītākā reliģija austrumu valstīs, arī pirtis izplatījās ļoti strauji un plašā teritorijā.

No Romas aizgūto tradīciju iespaidā arī turku pirts arhitektūra līdzinās seno  romiešu termām. Turku pirtis ir mazākas un ne tik greznas.

Turku pirtīs tiek apsildītas sienas, grīda un “guļvietas”. Visa telpas iekšpuse ir veidota no marmora plāksnēm. Šādā telpā, kur gaisa mitrums ir aptuveni 100%, var gūt vieglu tvaiku.

Turcijas pirts vēsture
Pirts procedūra

Pirts sākas no priekštelpas - ģērbtuves, kurā tiek uzturēta gaisa temperatūra 28-34°C. Šajā telpā apmeklētāji sasilda un sagatavo ķermeni, lai tālāk apmeklētu daudz karstāku telpu. Šī telpa ir daudz plašāka, kur izvietoti plakana akmens plātņu soli – guļvietas. Turki tos dēvē par čebek–taši (akmens priekš vēdera). Guļot uz šiem karstajiem soliem, galvenais ir pamatīgi izsvīst, kā senatnē teica: “attīrīt miesu un dvēseli no ļauniem gariem un no jauna piedzimt”.  Apmeklējuma turpinājumā seko masāža. Ar diezgan raupja sūkļa palīdzību notīra pirtī sakarsētās ādas virskārtu. Pēc ši pīlinga seko pelde dušā. No speciāliem traukiem   ķermenis tiek aplaistīts ar dažādas temperatūras ūdeni, galvu - ar vēsāku ūdeni, kājas – ar karstāku ūdeni. Pēc dušas turpina masāžu. Pirtnieks vai masieris saziepē ķermeni, veicot masāžas kustības, īpašu vērību veltot mugurkaula rajonam, roku un kāju muskuļiem, un locītavām. Šai procedūrai izmanto ziepes, kuras iepriekš ir izšķaidītas speciālā traukā, veidojot putas. Saziepēšanas masāžas laikā neizmanto mazgāšanās sūkļus. Pēc masāžas seko peldes seklos baseinos ar dažādu ūdens temperatūru. Pēdējā apmeklējuma procedūra ir  ķermeņa masāža ar eļļām.
PIRTS KATALOGS, Pirtis, viesu mājas, atpūtas mājas, kempingi, pirtnieki

Pirts/atpūtas vietas PIEVIENOŠANA katalogam

Seko Pirtslietas.lv TWITTER.com

PIRTS BŪVNIECĪBA (GUļBŪVE, KOKA KARKASS, FRĒZBAļķU PIRTS)

Pirts kubli par
ražotāja cenām!

Pirts - saunas iebūvēšana mājā/dzīvoklī

www.zemnieks.info
(veselīgi lauku produkti no zemniekiem)

KAS/KUR/KAD arhīvs

 Jūsu reklāma poŗtālā tikai no 1Ls dienā >Vai Jums būtu interese iestāties ''Pirts mīļotāju'' klubiņā?
 Ja tāds būtu, tad noteikti pievienotos.
 Nē, mani tas neinteresē.
 Vajadzīga papildus informācija.
Par mums Statistika