Izdrukāts no: http://www.pirtslietas.lv/web/index.php?id=400089&printDocument=true
Datums: 21.10.2020 10:53

Speciālistu novērojumi liecina, ka cilvēki, kuri regulāri apmeklē pirti, bez kopējās pašsajūtas un darbaspēju uzlabošanās ir mazāk jūtīgi pret laika apstākļu maiņām un tos praktiski neskar saaukstēšanās saslimšanu problēmas. Organisms pakāpeniski iegūst stabilas pretošanās spējas straujām temperatūras maiņām. Tiek nostiprināta organisma termoregulācijas sitēma. Pirts ir efektīgs norūdīšanās līdzeklis.

Pirts procedūrām ir pieci norūdīšanās elementi: augsta un zema gaisa temperatūra, tvaiks, mitrums un mehāniskais faktors (slotiņu masāža).

Lai norūdītos, izmanto ūdens procedūras. Pirts karstums ir ļoti spēcīgs norūdīšanās līdzeklis, tāpēc pret to jāattiecas prātīgi, jo pastāv risks iedragāt veselību. Aukstā ūdens peldē no sākuma āda bālē, tas notiek ādas audu spazmu un asins noplūšanas uz iekšējiem orgāniem rezultātā. Pēc kāda laika audi paplašinās, asins peplūde atjaunojas, parādās siltuma sajūta un āda iegūst rozā nokrāsu. Mainīgas temperatūras iespaidā pastiprinās organisma maiņas procesi.

Ja cilvēks atrodas aukstā ūdenī ilgāku laiku, tas paralizē kapilāro asinsriti. Vaidojas asins sastrēgumi, āda iegūst zilganu nokrāsu. Šīs ķermeņa pārmaiņas saistītas ar organisma aizsargreakciju, veicinot norūdīšanās procesu. Jāuzmanās, lai organisms parāk neatdzistu. Arī bērni (agrīnā vecumā  - 5-7 gadi) var pēc pērtuves pielietot auksta ūdens peldes.

Noteikti pirms peldes ir pamatīgi jāsasilda ķermenis un ūdens temperatūrai jābūt ne zemākai par 16-19 grādiem. Pakāpeniski, iegūstot pretošanās spējas kontrasta iespaidam, var pazemināt ūdens temperatūru. Peldes ilgums nedrīkst pārsniegt  3-10 sekundes (pēc tās uzreiz ir jāatgriežas pērtuvē uz 2-3 min. vai jāaplaistās siltā dušā 1-2 min.).