Izdrukāts no: http://www.pirtslietas.lv/web/index.php?id=400087&printDocument=true
Datums: 04.06.2020 19:30

Cilvēka organismam ir nosacīti stabila iekšējā vide, kas īpaši nemainās apkārtējo apstākļu iespaidā. Orgānu pamatfunkcijas saglabājas, pateicoties apmaiņas procesu enerģijai, pie kam ¾ šīs enerģijas pārvēršas siltumā, kas nepieciešams nosacīti stabilas ķermeņa temperatūras uzturēšanai.

Šīs pārmaiņas ir dažādas atkarībā no dzimuma, vecuma, ķermeņa masas, apkārtējās vides apstākļiem, cilvēka emocionālā stāvokļa, dzīves veida, endokrīno dziedzeru aktivitātes u.c. Siltums veidojas galvenokārt muskuļos un dažos iekšējos orgānos. Apkārtējās vides temperatūras maiņas ietekmē organisma termoregulācijas procesus. Karstuma iespaidā mainās organisma šķidrumu sastāvdaļas, palielinās eritrocītu un leikocītu daudzums asinīs, pastiprinās asins recēšana, kas izsauc tormbocītu palielināšanos. Šķidruma zaudējums pirtī izsauc sāļu koncentrācijas palieināšanos audos.

Sievietēm palielinās piena daudzums krūšu piena dziedzeros, kas saglabājas vēl 6-10 stundas pēc apmeklējuma.. Pirts izdara spēcīgu anabolisku iedarbību uz organismu: paaugstinās olbaltuma sintēze, uzlabojas skābekļa apmaiņas procesi ādā.

Pirts procedūras iespaido gāzu, minerālu un olbaltumvielu apmaiņu, pastiprinot no organisma nātrija horīda sāļu, neorganiskā fosfora,  urīnskābes un pienskābes izvadīšanu. Tas viss labvēlīgi ietekmē visu iekšējo orgānu funkcijas. Tas tiek nodrošināts ar vielmaiņas procesiem, kurus regulē centrālā nervu sistēma.  Kā zināms, lielas fiziskas slodzes gadījumā muskuļos veidojas pienskābe, kas izsauc nogurumu. Pirts un saunas apmeklējumi paātrina pienskābes izvadīšanu no organisma. Pirts karstuma iepaidā ādas audos veidojas olbaltuma apmaiņas produkti, kuri ar asīnīm tiek izplatīti pa visu organismu. Pirtī palielinās audu skābekļa patēriņš. Notiek organisma aizsargfunkciju mobilizācija, kas nodrošina citu funkciju normalizēšanos.

Visu šo pārmaiņu iepaidā pirti varam uzskatīt par spēcīgu atjaunošanas, profilakses, norūdīšanas un atveseļošanas līdzekli.