Izdrukāts no: http://www.pirtslietas.lv/web/index.php?id=400084&printDocument=true
Datums: 26.05.2020 14:46

Pirts procedūras uz ādu iedarbojas jau pirmajās minūtēs. Tās iespaido simpatiskās nervu sistēmas darbību, iekšējo orgānu, tajā skaitā arī nieru, darbību. Nieres ir sarežģīts pāra orgāns, kuru galvenā darbība ir izvadfunkcija.

Lielākā daļa šķidruma no cilvēka organisma tiek izvadīta ar nieru palīdzību. Nieres aktīvi piedalās asinsrites regulācijas procesos, kas iespaido asinspiediena izmaiņas u.c. Tas ir galvenais orgāns, kas nodrošina ūdens un sāļu balansu organismā. Nieru darbības funkcijas ir cieši saistītas ar sviedru dziedzeru darbību. Attiecīgi laba sviedru izdalīšanās atvieglo nieru darbību. Cilvēki ar metabolisma traucējumiem pirts apmeklējuma laikā vienā stundā ar sviedriem izdala vairāk vielas, nekā ar urīnu 24 stundu laikā (diennaktī nieres izdala vidēji 1-2 litrus urīna).  Izmainās hormonu sekrēcijas procesi. Organismā karstā gaisa un mitruma iespaidā notiek dažādi, gan ātri, gan lēni procesi.

Ātrās reakcijas.

Uzreiz pēc ieiešanas pērtuvē, ādas temperatūra sāk paaugstināties zemādas audu tonusa mazināšanās rezultātā, kas veicina papildus asins pieplūdi ādai. Pēc 10 pērtuvē pavadītām minūtēm, noradrenalīna līmenis plazmā palielinās aptuveni 2 reizes, mazākā daudzumā palielinās adrenalīna koncentrācija. Pirmās izmaiņas nieru darbībā ir mazāks nātrija daudzums izvadītajā urīnā (gandrīz uz pusi). Šāds stāvoklis saglabājas vēl 6 stundas pēc pirts apmeklējuma. Izvadītā kālija daudzums izmainās nenozīmīgi.

Lēnās reakcijas.

Pirts rocedūras laikā samazinās diurēze.  Pēc 15 pērtuvē pavadītām minūtēm urīna daudzums, ko izdala nieres, kļūst minimāls. Šāds stāvoklis saglabājas vēl 6 stundas pēc pirts apmeklējuma. Mazinās asins pieplūde nierēm. Lai saglabātu organisma balansu, vienlaicīgi sākas pastiprināta svīšana. Sviedru izdalīšanās ir tipiska organisma reakcija uz karstumu. Vidējais nātrija hlorīda daudzums, ko organisms zaudē svīstot, ir 1,3 grami. Tam seko nātrija un hlorīdu samazināta izdalīšanās caur nierēm. Sviedru daudzuma un sastāvs ir atkarīgs no pirts temperatūras un mitruma režīma, organisma konstitūcijas un arī organisma pozas. Sviedru dziedzeri pirts procedūras laikā izdala sekrētu 10-15 ml/min.

Pirts procedūras ieteicams pielietot:

hronisku nespecifisku cistītu gadījumos; hronisku pielocistītu gadījumos bez nieru bojājumu pazīmēm; hroniskas nieru un urīnceļu tuberkulozes gadījumos, ja nav akūta procesa pazīmes.