Izdrukāts no: http://www.pirtslietas.lv/web/index.php?id=400080&printDocument=true
Datums: 26.05.2020 16:07

Sausās saunas un mitrās tvaika pirtis būtiski iespaido centrālās nervu sistēmas (CNS) un muskuļu–nervu aparāta darbību kopumā. Ļoti liela nozīme ir pirts apmeklējuma ilgumam. Optimāli ir 10 minūtes – uzlabojas CNS funkcionālais stāvoklis un kustību aparāta funkcijas. Paaugstinās acu jūtība pret gaismu par 40,5%, palieinās kustību reakcijas ātrums uz gaismu un skaņu signāliem par 6,9 un 8% attiecīgi. Kustību precizitāte palielinās par 25,8% un fiziskā izturība par 14,1%.

Šīs izmaiņas saglabājas 24 un vairāk stundas. Vienlaicīgi uzlabojas psihoemocionālais stāvoklis: miegs, garastāvoklis, pašsajūta, uzmanība, utt.

Pirts procedūras iespaido nervu sistēmu, paplašinoties perifērijas asinsvadiem: ādā, zemādas audos un muskuļos. Asinis pastiprināti tiek novirzītas no galvas smadzenēm, palēlinās smadzeņu darbība, iestājas darbības bremzēšana, ko parasti sauc par mieru. Mazinoties psiholoģiskajai spriedzei, vienlaicīgi mazinās arī muskuļu spriedze, kas savukārt svarīgi, lai notiktu organisma rehabilitācija. Aptuveni 70% apmeklētāju dodas uz pirti, lai gūtu emocionālu un psihioloģisku relaksāciju. 2/3 apmeklētājiem pirts nozīmē – atbrīvoties no psiholoģiskas un muskuļu spriedzes, pēc procedūrām tie gūst psiholoģisku komforta sajūtu, mazinās uzbudinātība. Daudziem izzūd vai retāk sāk parādīties galvas sāpes. Daudzi ir pārliecināti, ka pirtij ir eiforizējošs iespaids uz cilvēka emocionālo stāvokli. Tajā pašā laikā, ja tiek nepareizi izvēlēts un pielietots procedūru režīms, var tikt traumēta veģetatīvā nervu sistēma, kas izsauc galvas sāpes, galvas reiboņus, nemieru, miega traucējumus, u.tml.

Pirts procedūras iedarbojas arī uz veģetatīvo nervu sistēmu. Procedūras sākuma periodā pastiprinās parasimpatiskās daļas tonuss, vēlāk, līdz ar ķermeņa temperatūras paaugstināšanos, pieaug simpatiskās daļas tonuss. Pēc procedūras simpatiskās daļas tonuss pazeminās, bet parasimpatiskās daļas tonuss saglabājas paaugstināts.

Nervu sistēmas uzbudinātība, ņemot vērā tās sākotnējo stāvokli, pirts procedūru laikā var gan paaugstnāties, gan pazemināties. Subjektīvās sajūtas izpaužas kā pazitīvu emociju rašanās, iestājas mera stāvoklis, apmierinājums par sasildīto ķermeni, muskuļu spriedzes mazināšanās, uzlabojas kopējā pašsajūta, bet pēc pirts jūtama viegluma un svaiguma sajūta.

Karstā gaisa iedarbības rezultātā mainās arī perifērā nervu sistēma; to pamato ārsnieciskais efekts radikulīta un starpribu neiralģijas saslimšanu gadījumos.

Nervu sistēma ir pirmā, kas reaģē uz kļūdām pirts apmeklējuma laikā (temperatūras režīma nepareizu pielietošanu, tvana gāzes klātieni pirts gaisā).

Nav ieteicams apmeklēt pirti šādu saslimšanu gadījumos: epilepsija; akūtas nervu sistēmas saslimšanas; miastēnija; Parkinsona slimība; migrēnas.