> Kas ir pirts?

> Pirts tradīcijas pasaulē

> Ja esi izlēmis nopērties...

> Pirts procedūru iedarbība

> Pirts lietas

> Pirmā palīdzība

> Vairāk par alu

> Pirts kurināšana

> Ja esi nolēmis celt...

> Veselīgam dzīvesveidam

> Ūdens procedūras

> Fitoterapija un aromterapija

> Skaistumam un veselībai

> ---separator---

> Ifrasarkano staru siltuma sauna

> Sieviete un pirts

> Pirts un sports

> Latvijas Pirts Savienība

Pirts lietas
Iebūvējamās pirtis
Pirts kubls
Interesantākie pirts piedāvājumi
Pirts projekti
Pirts būvniecība (guļbūve, koka karkass, frēzbaļķu pirts)

Anekdotes par pirts tēmu.
Karikatūras

Par konkursa atklāŠanu laicīgi paziŅosim!

Pirtslietas viesojas

Forums

Sludinājumi

Pieteikties uz e-jaunumiem

18.
aprīlis
2021
IEDARBĪBA UZ NERVU SISTĒMU

Sausās saunas un mitrās tvaika pirtis būtiski iespaido centrālās nervu sistēmas (CNS) un muskuļu–nervu aparāta darbību kopumā. Ļoti liela nozīme ir pirts apmeklējuma ilgumam. Optimāli ir 10 minūtes – uzlabojas CNS funkcionālais stāvoklis un kustību aparāta funkcijas. Paaugstinās acu jūtība pret gaismu par 40,5%, palieinās kustību reakcijas ātrums uz gaismu un skaņu signāliem par 6,9 un 8% attiecīgi. Kustību precizitāte palielinās par 25,8% un fiziskā izturība par 14,1%.

Šīs izmaiņas saglabājas 24 un vairāk stundas. Vienlaicīgi uzlabojas psihoemocionālais stāvoklis: miegs, garastāvoklis, pašsajūta, uzmanība, utt.

Pirts procedūras iespaido nervu sistēmu, paplašinoties perifērijas asinsvadiem: ādā, zemādas audos un muskuļos. Asinis pastiprināti tiek novirzītas no galvas smadzenēm, palēlinās smadzeņu darbība, iestājas darbības bremzēšana, ko parasti sauc par mieru. Mazinoties psiholoģiskajai spriedzei, vienlaicīgi mazinās arī muskuļu spriedze, kas savukārt svarīgi, lai notiktu organisma rehabilitācija. Aptuveni 70% apmeklētāju dodas uz pirti, lai gūtu emocionālu un psihioloģisku relaksāciju. 2/3 apmeklētājiem pirts nozīmē – atbrīvoties no psiholoģiskas un muskuļu spriedzes, pēc procedūrām tie gūst psiholoģisku komforta sajūtu, mazinās uzbudinātība. Daudziem izzūd vai retāk sāk parādīties galvas sāpes. Daudzi ir pārliecināti, ka pirtij ir eiforizējošs iespaids uz cilvēka emocionālo stāvokli. Tajā pašā laikā, ja tiek nepareizi izvēlēts un pielietots procedūru režīms, var tikt traumēta veģetatīvā nervu sistēma, kas izsauc galvas sāpes, galvas reiboņus, nemieru, miega traucējumus, u.tml.

Pirts procedūras iedarbojas arī uz veģetatīvo nervu sistēmu. Procedūras sākuma periodā pastiprinās parasimpatiskās daļas tonuss, vēlāk, līdz ar ķermeņa temperatūras paaugstināšanos, pieaug simpatiskās daļas tonuss. Pēc procedūras simpatiskās daļas tonuss pazeminās, bet parasimpatiskās daļas tonuss saglabājas paaugstināts.

Nervu sistēmas uzbudinātība, ņemot vērā tās sākotnējo stāvokli, pirts procedūru laikā var gan paaugstnāties, gan pazemināties. Subjektīvās sajūtas izpaužas kā pazitīvu emociju rašanās, iestājas mera stāvoklis, apmierinājums par sasildīto ķermeni, muskuļu spriedzes mazināšanās, uzlabojas kopējā pašsajūta, bet pēc pirts jūtama viegluma un svaiguma sajūta.

Karstā gaisa iedarbības rezultātā mainās arī perifērā nervu sistēma; to pamato ārsnieciskais efekts radikulīta un starpribu neiralģijas saslimšanu gadījumos.

Nervu sistēma ir pirmā, kas reaģē uz kļūdām pirts apmeklējuma laikā (temperatūras režīma nepareizu pielietošanu, tvana gāzes klātieni pirts gaisā).

Nav ieteicams apmeklēt pirti šādu saslimšanu gadījumos: epilepsija; akūtas nervu sistēmas saslimšanas; miastēnija; Parkinsona slimība; migrēnas.
PIRTS KATALOGS, Pirtis, viesu mājas, atpūtas mājas, kempingi, pirtnieki

Pirts/atpūtas vietas PIEVIENOŠANA katalogam

Seko Pirtslietas.lv TWITTER.com

PIRTS BŪVNIECĪBA (GUļBŪVE, KOKA KARKASS, FRĒZBAļķU PIRTS)

Pirts kubli par
ražotāja cenām!

Pirts - saunas iebūvēšana mājā/dzīvoklī

www.zemnieks.info
(veselīgi lauku produkti no zemniekiem)

KAS/KUR/KAD arhīvs

 Jūsu reklāma poŗtālā tikai no 1Ls dienā >Vai Jums būtu interese iestāties ''Pirts mīļotāju'' klubiņā?
 Ja tāds būtu, tad noteikti pievienotos.
 Nē, mani tas neinteresē.
 Vajadzīga papildus informācija.
Par mums Statistika