> Kas ir pirts?

> Pirts tradīcijas pasaulē

> Ja esi izlēmis nopērties...

> Pirts procedūru iedarbība

> Pirts lietas

> Pirmā palīdzība

> Vairāk par alu

> Pirts kurināšana

> Ja esi nolēmis celt...

> Veselīgam dzīvesveidam

> Ūdens procedūras

> Fitoterapija un aromterapija

> Skaistumam un veselībai

> ---separator---

> Ifrasarkano staru siltuma sauna

> Sieviete un pirts

> Pirts un sports

> Latvijas Pirts Savienība

Pirts lietas
Iebūvējamās pirtis
Pirts kubls
Interesantākie pirts piedāvājumi
Pirts projekti
Pirts būvniecība (guļbūve, koka karkass, frēzbaļķu pirts)

Anekdotes par pirts tēmu.
Karikatūras

Par konkursa atklāŠanu laicīgi paziŅosim!

Pirtslietas viesojas

Forums

Sludinājumi

Pieteikties uz e-jaunumiem

18.
aprīlis
2021
IEDARBĪBA UZ ĀDU

Senatnē veselību un skaistumu smēlās pirtī. Līgavas pirms laulībām vakaru pavadīja pirtī savu draudzeņu pulkā. Līgavainis pirms tam viņai dāvināja lādīti ar dažādiem higiēnas līdzekļiem un spoguli. Pēc pirts līgavu un līgavas draudzenes aicināja pie maltītes galda. Nākošajā dienā jaunais pāris laulājās.

Pirts procedūras ieteicamas ādas kopšanai pēc straujas liekā svara zaudēšanas un grūtniecības. Karstā gaisa un pirtsslotu masāžas iedarbības rezultātā paplašinās ādas poras, pēc tam aukstā ūdens iedarbības rezultātā strauji sašaurinās – notiek ļoti efektīga ādas un audu vingrināšana. Āda iegūst tonusu.

Pirts procedūru pamatnozīme ir karstā gaisa iedarbības rezultātā pastiprinātā sviedru izdalīšanās. Organisms izvada siltumu ar svīšanu un karsto elpu. Šķidruma iztvaikošana caur ādu un gļotādām atkarīga no to temperatūras: jo zemāka temperatūra, jo mazāk iztvaiko. Pirtī pie paaugstinātas ādas temperatūras sviedru izdalīšanās pieaug gandrīz divas reizes, bet pie visa ķermeņa svīšanas - organisma atdzišanas pakāpe palielinās aptuveni 30 reizes salīdzinājumā ar atdzišanu normālos apstākļos.

Āda samitrinās jau ieejot pērtuvē tvaika kondensāta iespaidā. Atrodoties pērtuvē, sviedru izdalīšanas uzsākas pēc 8-10 minūtēm. Savukārt tiem, kuri ir pieraduši pie pirts procedūrām, svīšana sākas jau pēc 3-4 minūtēm.

Jau pirts procedūras pašā sākumā palielinās sviedru dziedzeru darbība, aktīvo dziedzeru skaits sasniedz 100 uz vienu kvadrātcentimetru. Ķermeņa masas daudzums pirts apmeklējuma laikā un svīšanas rezultātā samazinās atkarībā no pēršanās ilguma, gaisa temperatūras pērtuvē, ķermeņa novietojuma (sēdus, guļus), nervu sistēmas stāvokļa, ūdens un sāļu vielu maiņas, dzimuma (daži zinātnieki uzskata, ka vīrieši svīst vairāk par sievietēm). Tiem, kas pieraduši pie pirts procedūrām, kopējā ķermeņa masa vidēji samazinās līdz 20 g uz kvadrātmetru, iesācējiem - līdz 13 uz kvadrātmetru.

Kopējais sviedru daudzums, kas izdalās peroties, parasti sasniedz 20-30, reizēm 40 g minutē. Tas ir atkarīgs no gaisa temperatūras pērtuvē, pēršanās ilguma, biežuma, un pirtssotu izmantošanas. Intensīvākā svīšana sākas, kad ādas temperatūra sasniedz 41 grādu. Pēc pārmērīgas pēršanās (4-5 reizes viena apmeklējuma laikā) svīšanas process praktiski beidzas.

Sviedru sastāva pētījumi rāda, ka svīšanas rezultātā no organisma izdalās minerāli un sāļi. 1 litrs sviedru satur 2-3 g nātrija hlorīda un 0,4 - 0,8 g kālija. Baudot sālītu maltīti, var ātri kompensēt zaudēto nātrija hlorīdu. Kāliju kompensē, baudot zaļumus un dārzeņus. Dzelzs daudzums veselu cilvēku sviedros sasniedz 1.6 mg uz 1 litru sviedru. Ir konstatēts, ka ar sviedriem tiek izvadīts arī palielināts daudzums vara, īpaši tiem cilvēkiem, kuri slimo ar Vilsona slimību, un kuriem varš pastiprināti uzkrājas audos. Tāpēc šiem cilvēkiem pirts ir rekomendējama kā palīgmetode slimības ārstēšanā.

Ar sviedriem no organisma izdalās arī urīnskābe (tas ir labi), pienskābe un aminoskābes. Izdalās arī daži hormoni un vitamīni.

Āda un augšējo elpošanas ceļu gļotāda ir galvenie orgāni, uz kuriem iedarbojas pirts efekts. Ādas oarganisma aizsargfunkcija saistīta ar tās uzbūvi - zemādas tauku slāni, bioķīmisko struktūru ādas virskārtā un vielmaiņu. Āda aizsargā organismu no mehāniskas, fizikālas un ķīmiskas iedarbības.

Siltums un citi fizioterapeitiski faktori ( tajā skaitā pirts procedūras) pozitīvi iedarbojas uz perifēro asinsrites sistēmu, stimulē ādas funkcijas, atjauno epidermu, sekrētu un imūnfunkcijas. Rezultātā iestājs ādas funkciju normalizēšanās un uzlabošanās, piemēram, regress pie dermatozes saslimšanas.

Āda pilda termoregulācijas funkcijas, ko kontrolē nervu sistēma, iespaidojot asins pieplūdi ādai un sviedru dziedzeru sekrēciju. Ādas termoreceptori uztver apkārtējās vides temperatūru, impulsi no tiem sasniedz nervu sistēmu un tālāk  tiek novadīti uz termorgulējošajiem orgāniem.

Āda pilda informācijas funkcijas - tās jūtīgie receptori uztver siltumu, aukstumu, spiedienu, sāpes, niezi u.c. sajūtas. Āda pilda arī barjeras funkcijas. No vienas puses, aizsargā organismu no kaitīgu vielu iekļūšanas. No otras puses, āda uzņem, deponē, transformē gan kaitīgas, gan ārstnieciskas vielas. Caur ādu organisms uzņem arī skābekli.

Pirts procedūras pamatā iedarbojas uz ādu ar temperatūras kontrastu. Palielinās nonākošais skābekļa daudzums ādā, līdz ar to palielinās asins pieplūdums, palielinās ādas elpošana (skābekļa absorbēšna no atmosfēras), tiek stimulēti skābju un sārmu procesi ādā. Pie ādas temperatūras paaugstināšanās 2-3 reizes palielinās vielmaiņa. Palielinoties asins pieplūdei, paātrinās iekaisumu infiltrātu uzsūkšanās, pataloģisko metabolītu izvadīšana, dezintokcikācija. Intensīvā svīšana un respirācija iedarbojas uz ādas raga slāņa šūnu hidrāciju.

Zināms, ka pie dermatozes kasot pasliktinās ādas stāvoklis. Tāpēc ārstēšanas procesā svarīgi ir novērst niezi. Pirts procedūras palīdz to novērst, iedarbojoties uz veģetatīvo nervu sistēmu, ādas cukura metabolismu, lipīdiem, urīskābes un azota savienojumiem, uz ūdens – elektrolītu apmaiņu, kas ir traucēts pie dermatozes. Veidojot temperatūras kontrastu pirtī, var atstāt labu iespaidu uz vazomotoro adaptāciju pie temperatūras svārstībām, pie dermatozēm ar traucētu perifērās asinsrites sistēmu (aukstas rokas, kājas, uc.).

Pirts procedūrām ir izteikts kosmētisks efekts. Ir uzskats, ka āda ir organisma veselības spogulis. Ādas elastība, krāsa, izturība, mitrums, ādas biezums un zemādas tauku slānis – tās ir pazīmes, pēc kurām novērtē ne tikai ādas stāvokli, bet arī organismu kopumā. Ādas rozā nokrāsa tiek uzskatīta par ādas laba stāvokļa pazīmi. Tas ir pateicoties labai asinspieplūdei.

Pirts paaugstina organisma aizsargspējas pret vīrusiem un baktēriju infekcijām. Šo saslimšanu gadījumos paasinās psoriāze. Novērota pirts pozitīva iedarbība uz alerģiskām saslimšanām. Pirts iedarbojas uz vielumaiņas procesu, uz sekrēcijas un detoksikācijas orgāniem, nervu sistēmu, izrāda terapeitisku iedarbību uz dermatozēm, kas saistītas ar iekšējo orgānu darbības traucējumiem.

Pēc pirts uzlabojas fiziskā pašsajūta, miegs, apetīte, pazeminās vai vispār izzūd emocionālā spriedze, atslābinās vai izzūd depresija. Tas viss kopā izrāda pozitīvu psihoterapeitisku iedarbību pie dermatozes saslimšanām.
PIRTS KATALOGS, Pirtis, viesu mājas, atpūtas mājas, kempingi, pirtnieki

Pirts/atpūtas vietas PIEVIENOŠANA katalogam

Seko Pirtslietas.lv TWITTER.com

PIRTS BŪVNIECĪBA (GUļBŪVE, KOKA KARKASS, FRĒZBAļķU PIRTS)

Pirts kubli par
ražotāja cenām!

Pirts - saunas iebūvēšana mājā/dzīvoklī

www.zemnieks.info
(veselīgi lauku produkti no zemniekiem)

KAS/KUR/KAD arhīvs

 Jūsu reklāma poŗtālā tikai no 1Ls dienā >Vai Jums būtu interese iestāties ''Pirts mīļotāju'' klubiņā?
 Ja tāds būtu, tad noteikti pievienotos.
 Nē, mani tas neinteresē.
 Vajadzīga papildus informācija.
Par mums Statistika