> Kas ir pirts?

> Pirts tradīcijas pasaulē

>> Senā Roma

>> Japāna

>> Krievija

>> Latvija

>> Īrija

>> Turcija

>> Amerika

>> Somija

>> Senā Grieķija

> Ja esi izlēmis nopērties...

> Pirts procedūru iedarbība

> Pirts lietas

> Pirmā palīdzība

> Vairāk par alu

> Pirts kurināšana

> Ja esi nolēmis celt...

> Veselīgam dzīvesveidam

> Ūdens procedūras

> Fitoterapija un aromterapija

> Skaistumam un veselībai

> ---separator---

> Ifrasarkano staru siltuma sauna

> Sieviete un pirts

> Pirts un sports

> Latvijas Pirts Savienība

Pirts lietas
Iebūvējamās pirtis
Pirts kubls
Interesantākie pirts piedāvājumi
Pirts projekti
Pirts būvniecība (guļbūve, koka karkass, frēzbaļķu pirts)

Anekdotes par pirts tēmu.
Karikatūras

Par konkursa atklāŠanu laicīgi paziŅosim!

Pirtslietas viesojas

Forums

Sludinājumi

Pieteikties uz e-jaunumiem

21.
oktobris
2020
SENĀS GRIEķIJAS PIRTS KULTūRA

Senās Grieķijs pirts kultūra
Senie grieķi bija lieli pirts kā dziednīcas cienītāji. Zīmējumi uz freskām un vāzēm vēsta par seno grieķu dzīvi, kurā lielu vērību piegrieza fiziskajam skaistumam un veselībai.

Grieķi pirts tradīcijas aizguva no Tālo Austrumu tautām. Sengrieķu vēsturnieks Hērodots, kurš uzskatīja, ka pirts daudzām pasaules tautām radusies vienlaicīgi, raksta, ka Maķedonijas Aleksandram austrumu karagājienu laikā iepatikās to mazgāšanās tradīcijas.

Homērs savā “Iliādā” bieži piemin grieķu azartisko attieksmi pret pirtīm. Jau V – IV gs. p.m.ē. pirtis tika celtas visā Senās Grieķijas teritorijā – gan personīgās, gan arī publiskās. Tika izdots speciāls likums, kas paredzēja, ka visiem ietekmīgajiem pilsoņiem obligāti jāapmeklē pirti. Lai kontrolētu likuma izpildi, bija speciāli vērotāji.

Publiskajās pirtīs bija telpas ar dažādiem siltuma režīmiem un vannas ar aukstu un karstu ūdeni. Pirts piederumos ietilpa taukaini māli, soda, birstes un aromātiskās eļļas.

Senajā Grieķijā pirmās pirts bija kūrorti ar speciāli ierīkotām mazgātavām, baseiniem ar avotu dziednieciskajiem ūdeņiem, ūdens dziednīcas ar karstajiem termālajiem ūdeņiem. Karstā gaisa un ūdens vannas pirmssākumi meklējami Lakonijā (Senās Grieķijas teritorija). No šīm tradīcijām vēlāk izveidojās ekstravagantās Romas pirtis – termas. Grieķijā bija dievietes Higi tīrības kults – no šejienas ir cēlies vārds “higiēna”, kas nozīmē “būt veselam”.

Par pirts popularitāti liecina sengrieķu leģendas par mitoloģisko tēlu un dievu veiktajiem pirts apmeklējumiem. Odisejs, atrodoties pie dievietes Circejas, atpūtās, guļot marmora baseinā, kas bija pildīts ar karstu ūdeni. Dieviete un upju un jūru nimfa Nereīda pasniedza karstu ūdeni Odisejam, masēja un iezieda tā miesu ar aromātiskajām eļļām. Tādā veidā sengrieķu varonis atguvās no noguruma un gatavojās jaunu varoņdarbu veikšanai. Dievi pirms pirts apmeklējuma griezās pēc palīdzības pie Hēfesta, kurš mitinājās vulkāna krāterī un varēja nodrošināt visus ar karstu ūdeni un tvaiku.

Sengrieķu pirts bija apaļa telpa ar vaļēju akmens krāsni centrā. Blakus pirtij obligāti bija baseins ar vēsu ūdeni. Krimā ir saglabājušās sengrieķu celto piršu drupas. Olimpijas (5. gs.) drupu izpēte vēsta par tā laika apsildīšanas sistēmu. Zem telpām izvietotajās krāsnīs, sadedzinot koka kurināmo, karstais gaiss pa īpašām ejām tika vadīts uz augšējā stāva telpām. Šī sistēma 300 gadu laikā attīstījās pilnīgi un tika pielietota parasto dzīvojamo māju apsildīšanai.

Sviedrēšanās telpas bija ierīkotas apaļas formas ar jumtu no konusa veida līdz apaļam ar atvērumu uz debesīm. Gaismu un gaisa temperatūru regulēja ar bronzas ķēdēs iekārtu jumta daļu, to atverot in aizverot.

Pirtis senajiem grieķiem bija svētas, un tām bija savs aizbildnis - Hērakls – spēka, varas un veselības simbols. Šāds tēls radīja iepaidu, ka katrs, kas apmeklēs pirti, iegūs spēku un veselību. Īpaši populāra pirts bija Grieķijas sportistu vidū.

Sengrieķu ārsts Hipokrāts  tradicionālo ārstēšanu dažkārt aizstāja ar ārstēšanu pirtī, jo uzskatīja, ka indes, kuras sakrājas organismā slimības laikā, obligāti jāizvada ar pastiprinātu svīšanu. Savā medicīnas traktātā viņš raksta, ka organisms pats var tikt galā ar visām slimībām, un tā dzīvības spēki ir nebeidzami, ja vien šo spēku atbrīvo un novirza pareizā gultnē. Hipokrāts pats visas savas vainas pastiprināti dziedēja ar pirts procedūrām un nodzīvoja 110 gadus. Savā ārstēšanas praksē Hipokrāts izmantoja dabiskās terapijas metodes - ūdens procedūras. Viņš uzskatīja, ka ūdens  cilvēkam dod iespēju gūt spēku un dzīves enerģiju no dabas avota, jo pats cilvēks ir viena no dabas stihijām. Sēžot pirtī un baudot karstuma iedarbību,  sarunas risināja Platons un Sokrāts.
PIRTS KATALOGS, Pirtis, viesu mājas, atpūtas mājas, kempingi, pirtnieki

Pirts/atpūtas vietas PIEVIENOŠANA katalogam

Seko Pirtslietas.lv TWITTER.com

PIRTS BŪVNIECĪBA (GUļBŪVE, KOKA KARKASS, FRĒZBAļķU PIRTS)

Pirts kubli par
ražotāja cenām!

Pirts - saunas iebūvēšana mājā/dzīvoklī

www.zemnieks.info
(veselīgi lauku produkti no zemniekiem)

KAS/KUR/KAD arhīvs

 Jūsu reklāma poŗtālā tikai no 1Ls dienā >Vai Jums būtu interese iestāties ''Pirts mīļotāju'' klubiņā?
 Ja tāds būtu, tad noteikti pievienotos.
 Nē, mani tas neinteresē.
 Vajadzīga papildus informācija.
Par mums Statistika